W rytmie słowa

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”[W. Szymborska]. To hasło towarzyszy nam już od trzech lat podczas Gminnego Wspólnego Czytania z Biblioteką, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipnie. Za każdym razem wraz z zaproszonymi gośćmi staramy się bawić tekstami literackimi. W tym roku motywem przewodnim były teksty piosenek. Nieodłącznym elementem Wspólnego Czytania jest konkurs Mistrz Słowa, adresowany do wszystkich szkół z Gminy Lipno. Co roku wyłaniamy Mistrza, który zaskoczy nas ciekawą interpretacją tekstu. W tym roku zgłosiło się 40 uczestników, spośród których wyłoniliśmy 10 finalistów. Mistrzem Słowa 2017 w kategorii szkoła podstawowa został Szymon Antkowiak (SP Goniembice), natomiast w kategorii gimnazjum/klasy 7 Małgorzata Glapiak  (Szkoła Branżowa Lipno). Wyróżnienia zostały przyznane Jakubowi Gabale (SP Wilkowice) oraz Natalii Hendrysiak (SP Górka Duchowna)

Laureaci zaprezentowali swoje popisowe interpretacje podczas koncertu „W rytmie słowa”, 24 listopada w „Galerii na piętrze” w GOK-u.  Wspólnie z laureatami konkursu oraz gośćmi czytaliśmy teksty piosenek Kabaretu Starszych Panów, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Leonarda Cohena, Grzegorza Ciechowskiego, czy też Fisza. Na końcu wystąpił zespół Blues Makers w koncercie Tribute to Leonard Cohen. Nastrojowy koncert był podsumowaniem tegorocznego Wspólnego Czytania oraz konkursu Mistrz Słowa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ciekawe interpretacje tekstów. Dziękujemy również dyrektorom szkół oraz nauczycielom za przygotowanie uczniów i współpracę podczas konkursu.

 

Jest nam niezmiernie miło, że konkurs oraz Gminne Wspólne Czytanie cieszy się takim zainteresowaniem.  Z przyjemnością wraz z jury w składzie: Tadeusz Hofmański, Krzysztof Taciak (Miejska Biblioteka w Lesznie) oraz Krystyna Makałowska (biblioteka Lipno) wysłuchaliśmy wielu ciekawych i zaskakujących interpretacji. Nagrodziliśmy wszystkich finalistów i laureatów. Konkurs i Wspólne Czytanie ma na celu przede wszystkim zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania, zwłaszcza głośnego czytania, co jak podkreślił pan Paweł Mrozkowiak kształtuje nasz głos, dykcję i może nam pomóc w przyszłości. Jak wiemy pan Paweł również „pracuje” głosem, komentując mecze żużlowe.

 

Dziękujemy również wszystkim gościom, którzy przeczytali teksty piosenek podczas koncertu, udowadniając, że czytanie naprawdę może być dobrą zabawą, Czytali dla nas laureaci konkursu: Szymon Antkowiak Małgorzata Glapiak, Jakub Gabała, Natalia Hendrysiak oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Lipno pan Jacek Karmiński, radny pan Paweł Mrozkowiak, nauczyciel pan Bartosz Grobelny, dyrektor GOK-u pan Damian Ziegler, dyrektor Gminnej Biblioteki w Lipnie pani Agnieszka Kozłowska oraz bibliotekarki Krysia Makałowska i Natalia Laskowiak.

 

Biblioteka Lipno


Styczeń 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3