Tango w bibliotece

W sobotni wieczór, 3 grudnia w bibliotece można było zobaczyć pokaz tanga argentyńskiego.

Tango argentyńskie swe korzenie ma w tańcach plemiennych, prymitywnych, zawiera wpływy afrykańskie, hiszpańskiej habanery czy flamenco. Jest tańcem ulicznym, który zyskując popularność wzbudzał też wiele kontrowersji ze względu na zabarwienie erotyczne i pochodzenie. Zanim trafił na salony,  stał się tańcem zakazanym . Forma tanga, które weszło do tańców standardowych znacznie różni się od rdzennego tanga argentyńskiego, które tańczone jest na milongach, ulicach, w barach. Tango turniejowe przeszło wiele przemian, zawiera skomplikowane sekwencje kroków i wymyślne figury, partnerzy są od siebie bardziej oddaleni, niż w przypadku tanga argentyńskiego, w którym najważniejsza jest relacja pomiędzy tańczącymi - ich ruchy ciała to rozmowa, do której zaprasza zawsze mężczyzna. W tangu argentyńskim zaproszenie do tańca nazywa się cabeceo, czyli spojrzenie i lekkie skinienie głowy,  nie trzeba używać słów a jeśli kobieta podtrzymuje kontakt wzrokowy, oznacza to, że przyjmuje zaproszenie. Tango jest pierwszym tańcem pozwalającym na pełną improwizację. Jak mówi Ewa Wycichowska znana poznańska tancerka, twórca Polskiego Teatru Tańca: „W tangu nie wiesz co będziesz zaraz robić ważna jest technika, niemniej wszystko zależy od improwizacji partnera, od mężczyzny”.

Niepowtarzalną chemię w tangu mogliśmy zobaczyć dzięki tancerzom, którzy zatańczyli do utworu Veronici Verdier - Asi se Baila el Tango. Zatańczyli dla nas: Emiliana Haremska, z zawodu nauczycielka w jednej z poznańskich szkół, z zamiłowania instruktorka różnych form fitnessowych i tanecznych oraz Jacek Jędro, tancerz tańca sportowego, posiadający klasę tancerza B w stylu standardowym i latynoamerykańskim, finalista Mistrzostw Polski klasy B i A, półfinalista Akademickich Mistrzostw Polski, zwycięzca wielu ogólnopolskich i zagranicznych turniejów tańca towarzyskiego, absolwent UAM i AWF w Poznaniu, instruktor i pasjonat tańca towarzyskiego. Od naszych gości można było nauczyć się także kilku podstawowych kroków tanga. Cały wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze, przy cudownych melodiach oczywiście w rytmie tanga.