Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Lipnie

Już po raz piąty, na początku września odbyło się Narodowe Czytanie – akcja zainicjowana w 2012 roku przez ówczesną parę prezydencką Bronisława i Annę Komorowskich. W tym roku czytano „Quo vadis”. Powieść historyczna Sienkiewicza została wybrana podczas internetowego głosowania. Głosować można było także na „Chłopów” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

„Quo vadis” opowiada o miłości między Winicjuszem a Ligią na tle prześladowań chrześcijan w Rzymie za panowania Nerona. Powieść w druku ukazała się w 1896 roku. Sienkiewicz dzięki „Quo vadis” stał się znany na całym świecie, powieść przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków.

W piękny, ciepły wieczór 3 września o godz. 19.00 przyłączyliśmy się do akcji Narodowego Czytania. Czytaliśmy przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipnie, a do akcji mógł przyłączyć się każdy. Swój udział w Narodowym Czytaniu zgłosiło wielu zacnych gości. Piękne interpretacje fragmentów „Quo vadis” zaprezentowali: Wójt Gminy Lipno Jacek Karmiński, Tadeusz Hofmański, Joanna Płonka, Mirosława Klecha, Anna Drost, Paulina Radoń, Zofia Gertych, ksiądz Zbigniew Dobroń, Agnieszka Kociołek, Paweł Siecla, Olga Jankowska, Alina Linke, Ewelina Zajdel-Klara oraz Paweł Mrozkowiak. Wyświetlane zdjęcia na ścianie GOK-u pomogły nam przenieść się w czasie i przestrzeni, do Starożytnego Rzymu. Nie zabrakło również nastrojowej muzyki, a nasi goście mogli przybić pamiątkową pieczęć na swoich prywatnych egzemplarzach „Quo vadis”. Każdy, kto do nas dołączył mógł poczęstować się kawą, domowym ciastem marchewkowym i owocami. Dziękujemy czytającym gościom za piękne i zaskakujące interpretacje tekstów. Dziękujemy także wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Mamy nadzieję, że taka propozycja wspólnego spędzania czasu, wspólnego czytania na świeżym powietrzu, będzie zyskiwała coraz więcej zwolenników.

Zdjęcia grupowe są autorstwa pani Anny Markiewicz. Dziękujemy za udostępnienie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie