Wielkanoc w tradycji

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyła się kolejna impreza z cyklu „Wielkanoc w Tradycji”.

Impreza od lat cieszy się niesłabnąca popularnością. I tym razem salę lipińskiego domu kultury wypełniły tłumy. W tym roku zaprezentowano 12 stołów wielkanocnych, na których „królowały” babki, mazurki, serniki, ozdoby wielkanocne i potrawy wielkanocne. Wyrób tradycyjnej kiełbasy białej parzonej prezentował Andrzej Nowak, a Henryk Zięba zapraszał do degustacji żurku oraz pasztetu. Szkoła Podstawowa z Goniembic zaprezentowała wypiek tradycyjnego chleba. W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „ Żeńcy Wielkopolscy”. Tegoroczna „Wielkanoc w tradycji” obfitowała w konkursy. Tytuł najładniejszego stołu wielkanocnego przyznano Przedszkolu w Lipnie oddział w Goniembicach. Członków komisji urzekła estetyka stołu i ozdób, nawiązanie do tradycji, różnorodność materiałów oraz praca dzieci.  Drugie miejsce zajęło Koła Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach, a trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Goniembicach. Dużo pracy miała też komisja oceniająca serniki wielkanocnego. Spośród 12 wypieków najlepszy okazał się z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnie, drugim miejscem wyróżniono sernik z Przedszkola w Wilkowicach, a trzecie miejsce przypadło Przedszkolu w Goniembicach. Laureaci pierwszego miejsca otrzymali „Szklane jajo” ufundowane i wręczone przez Jacka Karmińskiego - wójta gminy Lipno. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Konkurs Plastyczny pt. „Najładniejszy Wieniec Wielkanocny”. Zgłoszono przeszło 100 prac w 4 kategoriach. Nagrody wręczyli: Jacek Karmiński – Wójt Gminy Lipno, Andrzej Michalski – Przewodniczący Rady Gminy Lipno oraz Damian Ziegler – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie. Laureatami konkursu zostali:

W kategorii Przedszkole

I miejsce – Michał Maćkowiak (Przedszkole Radomicko)

II miejsce –  Marcin Wolniczak (Przedszkole Wilkowice)

III miejsce – Maja Biegańska (Przedszkole w Radomicku)

Wyróżnienie: Katarzyna Banaszak (Przedszkole w Radomicku)

W kategorii klas I-III Szkoły Podstawowej

I miejsce – Jędrzej Wojciechowski (SP Lipno)

II miejsce – Maria Zimniak (SP Lipno)

III miejsce – Wiktoria Wojdowska (SP w Goniembicach)

Wyróżnienie – Michalina Dziatkowiak (SP Lipno)

W kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej

I miejsce – Piotr Wieja (SP Goniembice)

II miejsce – Kamila Szymańska (SP Goniembice)

III miejsce – Daria Rychlik (SP Lipno)

Wyróżnienie: Martyna Skorupka, Olga Samelczak, Martyna Banaszak (SP Lipno), Wiktoria Wieja (SP Goniembice)

W kategorii Gimnazjum

I miejsce – Natalia Konieczna (Gimnazjum Lipno)

II miejsce – Sandra Przymeńska (Gimnazjum Lipno)

III miejsce – Zuzanna Sędłak (Gimnazjum Lipno)

Wyróżnienia przyznano: Karolina Piesyk (Gimnazjum Lipno), Aleksandra Danielczyk (Gimnazjum Lipno).